Rodzaje protez, co zamiast protezy?

Sztuczna szczęka

Każdy chce się cieszyć pięknym uśmiechem i pełnym garniturem uzębienia. To nie tylko kwestia estetyki, ale i wygody – zęby pozwalają nam na bezproblemowe porozumiewanie się, a przede wszystkim na jedzenie. Gdy z jakichś przyczyn je tracimy, wówczas szukamy zamiennika w postaci protez i innych form uzupełnienia. Co mamy do wyboru?

Czy warto zakładać protezy zębowe?

Zęby stanowią ważny punkt naszego wizerunku i nie chodzi tutaj tylko o ich kolor, ale sam fakt ich posiadania. Jeżeli pojawiają się braki, wówczas zaburzona zostaje estetyka, dodatkowo pojawiają się też inne problemy, choćby z przeżuwaniem pokarmów. Zastąpienie ubytków protezami jest więc naturalnym krokiem w kierunku ułatwienia sobie życia i poprawy jego komfortu. Współcześnie mamy do czynienia z wieloma rodzajami protez zębowych, które zakładane są w zależności od sytuacji i występujących problemów. Warto więc wiedzieć, jakie opcje mamy w zanadrzu.

Implanty zębowe – dla kogo?

Implanty zębowe są formą stałej protezy, która zakładana jest w przypadku pojedynczych ubytków zębowych. Stomatolog wszczepia tytanową śrubę, która pełni rolę utraconego korzenia, a na nią mocuje się protezę – koronę, która swoim wyglądem nie odbiega od prawdziwego zęba. Może być ona wykonana z akrylu, metalu, ceramiki lub cyrkonu.

W niektórych przypadkach mocuje się nie tylko pojedyncze korony, ale i całe protezy. Implanty to nowoczesny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu (doczytaj na faar.pl), które wykorzystuje się w momencie utraty naturalnych zębów. Trzeba zdawać sobie także sprawę, że nie zawsze mogą być one zastosowane. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim osób chorych na cukrzycę, choroby nowotworowe czy wady serca.

Całkowite protezy ruchome – charakterystyka

Inną formą uzupełnienia braków w uzębieniu są protezy ruchome, które stosuje się w przypadku utraty wszystkich zębów, a nie tylko pojedynczych. Są wykonywane z trwałych materiałów, a ich największą zaletą jest możliwość cieszenia się uzębieniem, zahamowanie postępowania zniekształcenia szczęki oraz możliwość swobodnego żucia. Minusem jest ich większa niestabilność, zwłaszcza szczęki dolnej, co może powodować dyskomfort i obawę wypadnięcia zębów w trakcie jedzenia czy rozmowy. Co więcej, w przeciwieństwie do implantów, siła żucia jest słabsza i przenoszona na kość, co może powodować jej powolne zanikanie.

Sztuczna szczęka

Most protetyczny – sposób na uzębienie

Kolejnym stałym rozwiązaniem jest wykorzystanie mostu protetycznego. Sprawdza się on w momencie, gdy ubytków jest więcej, jednak w szczęce nadal pozostaje przynajmniej kilka zdrowych zębów. Służy do uzupełnienia zarówno jednego, jak i kilku braków. Zakłada się go jednak wówczas, gdy sam ubytek otaczają co najmniej dwa zdrowe zęby, które są filarem – mostem – dla powstającej protezy. Polega to na tym, że szlifuje się uzębienie, wykonuje wycisk szczęki, a następnie dopasowuje kolor mostu do pozostałych zębów i na końcu mocuje. Podstawą jest tutaj dobry stan jamy ustnej i brak aktualnych problemów zdrowotnych.

Protezy szkieletowe – nowoczesne rozwiązanie

Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie protezy szkieletowej i zazwyczaj lekarze decydują się na jej założenie w momencie, gdy pacjent ma znaczne ubytki w uzębieniu, jednak wciąż posiada kilka własnych zdrowych zębów. Metalowa konstrukcja protezy opiera się na nich, co pozwala na zachowanie naturalnego procesu żucia i jest znacznie wygodniejsze. Nie ma obaw o wypadnięcie protezy, która jednocześnie jest też łatwiejsza do utrzymania w czystości. Mocowana jest za pomocą klamerek na koronach zębowych założonych na zdrowych zębach

1 Komentarzy

  1. Tylko implanty. Dzięki nim nie zanika kość. Bez tego po jakimś czasie wygląda się okropnie.

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *