PIT a emerytura – zasady rozliczeń podatku, kiedy jesteś emerytem

Kalkulator i dokumenty

Wielu emerytów zastanawia się, czy ma obowiązek składania PIT. Odpowiedź w tym przypadku nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od tego, czy pobierane świadczenia są jedynym źródłem dochodu, czy może senior dorabia poza emeryturą. Co więc emeryci muszą wiedzieć w temacie rozliczania się z fiskusem?

Emeryci a PIT

Generalnie emeryci nie muszą wypełniać zeznania rocznego PIT za zeszły rok. Są oni rozliczani przez organ państwowy, który wypłaca świadczenia. Dotyczy to jednak tych osób, dla których emerytura jest jedynym źródłem dochodu. Zwolniony z podatku jest dochód w postaci zasiłku pogrzebowego, jego nie trzeba rozliczać. Chociaż emeryci nie mają obowiązku rozliczania się, mogą jednak to zrobić. Zazwyczaj dotyczy to osób, które mogą otrzymać zwrot nadpłaconego podatku i chcą skorzystać z ulg podatkowych. Dotyczy to emerytów, którzy należą do określonej grupy niepełnosprawności. Wśród takich ulg wymienia się te związane z kosztami remontu i przystosowania nieruchomości do niepełnosprawności danej osoby, wydatkami poniesionymi na lekarstwa (jeśli kwota przekracza 100 zł), kupnem sprzętów do rehabilitacji, opłaceniem domowej pomocy pielęgniarskiej, turnusów i zabiegów rehabilitacyjnych czy wydatkami poniesionymi na utrzymanie psa asystującego.

A co w przypadku pobierania emerytury wojskowej? Czy trzeba wtedy składać PIT samodzielnie? Nie. Takie świadczenia są tak samo rozliczane jak emerytury pozostałych osób. Warto wiedzieć, że niektóre świadczenia są zwolnione z podatku. Dotyczy to rent pobieranych przez podatników podlegających przepisom o zaopatrzeniu inwalidów wojskowych i ich rodzinom. Nie są opodatkowane także świadczenia osób represjonowanych i tych, którzy w trakcie działań wojennych podczas II wojny światowej i podczas detonacji niewybuchów i niewypałów po tym czasie, utracili wzrok.

PIT emerytów a 1%

Emeryci, którzy nie muszą samodzielnie rozliczać się z fiskusem, często zastanawiają się, czy mimo to, mają możliwość przekazania 1% na wybraną przez siebie organizację użytku publicznego. Jest to oczywiście dopuszczalne, należy w tym celu wypełnić specjalne oświadczenie PIT-OP. Nie trzeba iść do urzędu, aby to zrobić. Dostępne są formularze w Internecie, czynność ta nie zajmie dużo czasu. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to obowiązkowe. Oświadczenie składają wyłącznie osoby, które są zainteresowane przekazaniem 1% na wybrany cel.

Kiedy emeryt musi rozliczyć PIT?

Emeryci muszą rozliczyć się z fiskusem, jeśli pobierane świadczenia nie stanowią ich jedynego źródła dochodu. Dotyczy to zarówno osób będących na samozatrudnieniu, jak i innych umowach. W zależności od tego konieczne będzie samodzielne wypełnienie PIT-36 lub PIT-37.

Emeryci mogą też rozliczać się wspólnie z małżonkami, niezależnie od tego czy jeszcze oni pracują, czy też pobierają świadczenia emerytalne. Wspólny PIT bardzo często daje wiele korzyści w rozliczeniu. O rozliczaniu PIT-a, mimo emerytury, warto też pomyśleć, chcąc skorzystać z ulgi internetowej.

1 Komentarzy

  1. Bardzo zaskoczył mnie tytuł tego artykułu i bałam się, że nie dopełniam jakiś obowiązków względem urzędów, dobrze, że jednak wszystko dobrze 🙂

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *