Patriotyzm – tego nauczą dziadkowie wnuków

jak uczyć wnuki patriotyzmu

Relacje na linii dziadkowie – wnuki to pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, wzmacniają więź między pokoleniami. Dzieci uczą się, naśladując dorosłych, słuchając ich historii i opowieści, a bogate doświadczenie babci i dziadka jest bezcennym źródłem wiedzy. Jak uczyć wnuki patriotyzmu?

Patriotyzm – co obecnie oznacza?

Dziadkowie odgrywają w życiu dzieci niezwykle ważną rolę, bezgranicznie i bezwarunkowo kochają, rozpieszczają lecz jednocześnie mają bezpośredni wpływ na ich wychowanie, często są wzorem do naśladowania. I choć patriotyzm dziś już nie wiąże się z koniecznością przelewania krwi za ojczyznę, to zadaniem każdej babci i każdego dziadka jest kształtowanie postaw obywatelskich, przekazywanie tradycji i nauka historii.

Pamiętaj, że dzisiejszy patriotyzm to na szczęście już nie walka z okupantem, poświęcenie życia dla dobra ojczyzny i niepodległości. To wspólne dobro, szacunek dla przeszłości i wartości, na których opiera się prawidłowe funkcjonowanie państwa. Dlatego tak wielkie znaczenie ma kształtowanie właściwych postaw od najmłodszych lat, dzieci już w wieku przedszkolnym należy uczyć patriotyzmu, a dziadkowie mogą robić to na wiele sposobów.

Jak uczyć wnuki patriotyzmu?

Ciepły obiad, zapach świeżo upieczonego ciasta to wspomnienia, które budzą w nas wizyty w domu babci i dziadka. To również godziny opowieści o tym, jak Polska wyglądała przed laty, historie o ludziach, którzy walczyli i zginęli w imię wolnej ojczyzny. Ucząc dzieci patriotyzmu, nie możesz zapominać o tych, których nazwiska nie pojawiają się w książkach i podręcznikach. Rolą dziadków jest też przekazanie opowieści o ludziach, którzy na co dzień, mniej spektakularnymi czynami przysłużyli się dzisiejszej wolności.

Jeżeli chcesz wpajać wnukom szacunek dla kraju, w którym żyje, pokaż im jak obchodzić święta narodowe, wytłumacz co wydarzyło się w dniu, którego to święto dotyczy. Wywieś flagę, pokaż i wytłumacz dzieciom czym są polskie symbole narodowe. Zabierz wnuki na uroczystości związane ze świętem państwowym, czołg, samolot, czy mundur żołnierski na pewno wywrą na nich ogromne wrażenie.

Lekcja patriotyzmu na co dzień – co przekazać dzieciom?

Ucz dzieci patriotyzmu każdego dnia, z prozaicznych, codziennych czynności wyniosą cenną lekcję szacunku dla ojczyzny. Pokaż wnukom rodzinne zdjęcia, pamiątki, zróbcie wspólnie drzewo genealogiczne Waszej rodziny.

Zabierz je na wycieczkę do muzeum, skansenu, na spektakl teatralny dla dzieci o tematyce historycznej. Udajcie się wspólnie na wycieczkę do pobliskiego zamku, opowiedz im o jego przeszłości. Pokaż dzieciom atlas Polski i pokaż ciekawe miejsca, które odegrały rolę w dawnych dziejach.

Czytajcie razem książki o tym co już było, historie dla najmłodszych spisane na kartach powieści to ciekawa alternatywa dla szklanego ekranu. Ucz wnuki poprawnej polszczyzny, zaszczep w dzieciach szacunek dla mowy ojczystej. Grajcie razem w gry planszowe związane z Polską, nauka poprzez zabawę to wspaniały czas, który na zawsze zostanie w ich pamięci.

1 Komentarzy

  1. Szkoda tylko, że dzieciaki nie bardzo chcą słuchać. Mają swoje zajęcia, komputery, komiksy i czasu brak na opowieści rozbudzanie patriotycznego żaru… 🙁

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *