Życie duchowe osób starszych – czy tylko kościół i modlitwa?

Dłonie seniora

Życie duchowe seniorów potrafi być znacznie bogatsze niż osób w młodym wieku. Ma to jednak swoje przyczyny, których upatruje się w sędziwym wieku, skłonności do refleksji, analizy przeżytego życia i przeświadczenia o nieuchronności ludzkiego losu. Jak więc wygląda życie duchowe osób starszych i czym różni się ono od duchowości młodych?

Z czego wynika duchowość seniorów?

Seniorzy mają więcej czasu na przemyślenia. Ich życie toczy się wolniej niż osób młodych, nigdzie nie muszą się spieszyć, nie pracują, mają mniej stresujących sytuacji. Mimo to nie brakuje u osób starszych trudnych chwil związanych z samotnością, ograniczoną sprawnością, chorobami, wykluczeniem z życia społecznego czy towarzyskiego. To wszystko skłania do głębszej refleksji nad sensem życia. Seniorzy analizują to, co im się w życiu udało, ale też przyglądają się uważnie porażkom. Niektórych chwil nie da się już cofnąć, co może ich dodatkowo przytłaczać. Wtedy z pomocą przychodzi modlitwa. Jest ona poszukiwaniem sensu istnienia, godzenia się z rzeczywistością i nieuchronnością losu.

Jak wygląda życie duchowe osób starszych?

Nie zawsze seniorzy mają możliwość uczęszczania na msze do kościoła. To wynika głównie z ich stanu zdrowia i ograniczeń ruchowych. Nie wszyscy mają siłę, by udać się do kościoła, czasem problemem może być nawet spędzenie godziny w pozycji siedzącej. Na szczęście duchowość nie ogranicza się jedynie do regularnych wizyt w świątyni, wszak Bóg jest wszędzie. Z pomocą przychodzą tu media i nowe technologie. Wiele stacji telewizyjnych i radiowych transmituje msze święte, zarówno te w niedziele, jak i w święta. Udział w takim nabożeństwie jest tak samo ważny jak uczestnictwo na mszy w kościele. Seniorzy, którzy nie mają oporów przed korzystaniem z Internetu, mogą oglądać transmisje nabożeństw online na komputerze, tablecie lub smartfonie. Wiele parafii umożliwia taką wirtualną obecność w mszach świętych. Do tego dochodzi jeszcze codzienna potrzeba modlitwy, którą starsze osoby mogą odmawiać samodzielnie lub „przy pomocy” radia.

Seniorzy, którzy chcą się wyspowiadać lub mają potrzebę rozmowy z księdzem, mogą skorzystać z wizyty domowej. W wielu parafiach duchowni sami wychodzą z inicjatywą odwiedzania osób starszych lub schorowanych w ich domach.

Duchowość seniorów a duchowość młodych

Seniorzy stanowią liczną grupę w kościołach, także osoby starsze częściej korzystają z możliwości modlenia się przy pomocy mediów lub nowych technologii. Wynika to nie tylko z większej ilości czasu, ale też głębszej refleksji, poczucia, że niebawem mogą spotkać się z Bogiem. Chcą „uregulować” wszelkie sprawy na Ziemi, także te duchowe, związane np. z uzyskaniem przebaczenia. Młodzi ludzie najczęściej się nad tym nie zastanawiają. Żyją w pędzie i myślą, że śmierć ich nie dotyczy. Wiele osób nawraca się dopiero w dojrzałym wieku, kiedy przychodzi czas na zastanowienie nad własnym życiem, analizę wygranych i porażek. To wszystko skłania do większej religijności i poszukiwania sensu życia w modlitwie.

1 Komentarzy

  1. Myślę, że kwestia duchowości, jest tak skomplikowana, że trudno ją opisać w jednym artykule. Seniorzy mają różne potrzeby duchowe, niektórzy są bardziej, inni mniej wierzący. A jeszcze inni nadal poszukują:)

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *