Wentylacja odgrywa ważną rolę w każdym budynku. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy nie działa ona poprawnie. Wówczas niszczeje mieszkanie, zauważalna jest wilgoć, a mieszkańcy odczuwają ból głowy i częściej zapadają na infekcje układu oddechowego. Jak poprawić działanie wentylacji, aby móc cieszyć się zdrowym powietrzem?
Rodzaje systemów wentylacyjnych
Kupując mieszkanie, niewielki mamy wpływ na to, jaki system wentylacyjny jest tam zamontowany. Co innego w przypadku budowy domu. Wówczas możemy wybierać spośród kilku rodzajów wentylacji, niektóre są bardziej wydajne, inne mniej. Wyróżnia się wentylację naturalną, czyli taką, która wykorzystuje naturalny ciąg powietrza, grawitacyjną, opartą na różnicy ciśnień, mechaniczną, która jest sterowana i hybrydową, będącą połączeniem grawitacyjnej i mechanicznej. Przy wyborze odpowiedniej cyrkulacji powietrza do domu, warto kierować się funkcjonalnością i wydajnością takiego systemu. Wentylacje Schiedel.com konstruowane są z myślą o zdrowym domu, gdzie nie pojawi się wilgoć na ścianach, a mieszkańcy nie będą musieli zmagać się np. z alergiami.
Zła wentylacja – jak ją rozpoznać?
Źle działającą wentylację w mieszkaniu lub w domu łatwo jest rozpoznać. Pojawiają się zauważalne objawy, po których widać, że cyrkulacja powietrza w budynku jest niewłaściwa. Na ścianach pojawia się pleśń, na szybach widać skropliny pary wodnej, czuć w powietrzu większą wilgoć. W dodatku odczuwalny jest ciąg wsteczny przez kratki wentylacyjne. Niektórzy mieszkańcy mogą odczuć skutki złej wentylacji bezpośrednio na sobie. Pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, błony śluzowe są podrażnione. Bywa, że sygnałem problemów z wentylacją są częste infekcje układu oddechowego lub alergie, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Problemy z wentylacją w blokach
W przypadku mieszkań w blokach wymienia się kilka często pojawiających się problemów z wentylacją. Wśród przyczyn wymienia się błędy architektoniczne, niedrożne przewody wentylacyjne, zakrywanie kratek wentylacyjnych, ciąg wsteczny, zbyt szczelne okna, przeciągi w mieszkaniach na wysokich kondygnacjach. To wszystko może zaburzać prawidłową cyrkulację powietrza.
Jak usprawnić wentylację?
Usprawnienie wentylacji w mieszkaniu może być kłopotliwe. Mieszkańcy mogą we własnym zakresie zamontować tylko nawiewniki powietrza w oknach lub w ścianach. To poprawi przepływ powietrza do lokalu. Warto pomyśleć też o regularnym czyszczeniu kratek wentylacyjnych, aby nic nie blokowało ciągu. Na zakończeniach indywidualnych przewodów mieszkańcy mogą zainstalować nasady kominowe. Reszta leży po stronie spółdzielni lub wspólnoty. Ta powinna sprawdzić, czy u wszystkich jest zapewniony dostęp powierza z zewnątrz, czy nikt go nie blokuje. Możliwa jest też zmiana wentylacji na mechaniczną, co wiąże się z określonymi kosztami i przeprowadzeniem konkretnych prac. O tym powinien zdecydować zarządca budynku i wszyscy mieszkańcy.
Niestety prawda jest taka, że zarówno w starych, jak i nowych blokach wentylacja działa kiepsko, żeby nie powiedzieć tragicznie. Mieszkałem w bloku z wielkiej płyty i doskonale wiedziałem, co jedzą na obiad moi sąsiedzi, a dwa razu biegałem po mieszkaniu w poszukiwaniu ognia, bo tak śmierdziało spalenizną, aż zorientowałem się, że to właśnie od sąsiada. Moja znajoma mieszka w nowym budownictwie i też ma podobny problem, także nic się nie zmieniło.