Sprzęt rehabilitacyjny, pomocny dla seniora. Co powinni mieć seniorzy, aby żyło im się lepiej?

Sprzęt rehabilitacyjny dla seniora

Jakie akcesoria, jaki sprzęt rehabilitacyjny powinien się znaleźć w domu seniora? W co warto się wyposażyć, aby zadbać o swoje zdrowie również w domu. Przedstawiamy listę sprzętów do ćwiczeń dla osób starszych i schorowanych.

Poduszki ortopedyczne dla seniorów

Takie akcesoria rehabilitacyjne koniecznie powinny znaleźć się w domu seniora, ale również młodszych osób, które skarżą się na wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa i drętwienie rąk. Poduszka ortopedyczna ukoi ból kręgosłupa podczas leżenia, zmniejszy napięcie mięśni, a tym samym ułatwi regenerację organizmu w trakcie snu. Co ciekawe, może ona również zniwelować chrapanie oraz pomóc w przypadku bezsenności, która męczy wielu seniorów. Poduszki ortopedyczne polecane są tak naprawdę na wiele różnych dolegliwości, trzeba tylko wybrać odpowiedni model. W tym celu należy dopasować poduszkę do pozycji, w jakiej najczęściej śpimy, budowy ciała oraz materaca, na którym leżymy.

Poduszka sensoryczna

Choć ten rodzaj poduszki wykorzystywany jest w nieco inny sposób, również może zapobiec wielu dolegliwościom. Poduszka sensoryczna dla seniora to nic innego jak dysk do ćwiczeń z kolcami, który wzmacnia mięśnie grzbietu, a także koryguje wady postawy. Ćwiczenia na takiej poduszce świetnie poprawiają koordynację ruchową, balans u osób starszych, dlatego warto o niej pomyśleć nie tylko podczas rehabilitacji, ale również wyposażając dom seniora. Ponadto może ona służyć do masażu stóp, jeśli nie mamy w domu jeżyka, o którym opowiemy poniżej.

Mata jeżyk do rehabilitacji stóp

Jeżyk to nieco większa mata ze specjalnymi kolcami, które zapewniają komfortowy i odprężający masaż stóp. Można ją stosować codziennie, np. oglądając telewizor czy robiąc na drutach. Jeżyk doskonale poprawia krążenie krwi i uaktywnia siły witalne, masaże na tej macie to również dobra profilaktyka płaskostopia. A przez ile powinno się masować stopy na takiej macie do rehabilitacji? Zalecany czas to 5-7 minut, powtarzane kilka razy dziennie.

Taśma rehabilitacyjna dla seniora

Taśmę rehabilitacyjną zna chyba każdy, to praktyczny dodatek do ćwiczeń ogólnorozwojowych i treningu aerobowego. Takie gumy rehabilitacyjne mogą znacznie zwiększyć siłę mięśniową seniora oraz poprawić równowagę, pomagają także korygować postawę. Taśmy do ćwiczeń wykorzystywane są również w fitnessie, pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić wygląd całej sylwetki. Są małe i niedrogie, będą więc dobrym pomysłem na prezent dla seniora. Takie gumy rehabilitacyjne zwykle dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych.

Sprzęt rehabilitacyjny

Piłka rehabilitacyjna do ćwiczeń

Piłka rehabilitacyjna znajduje szerokie zastosowanie w sporcie i medycynie, świetnie sprawdza się zarówno w treningu ogólnorozwojowym seniorów, jak i podczas zajęć fitness. Może być również wykorzystywana do siedzenia, co umożliwia pracę nad utrzymaniem równowagi, w tym przypadku może być również skutecznym lekarstwem na bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jedną z odmian piłki rehabilitacyjnej jest model sensoryczny z kolcami stymulującymi receptory dotykowe.

2 komentarze

  1. TA mata jeżyk działa cuda! Najlepsze w tym wszystkim jest to, że taka podkładka jest wykorzystywana na inne partie ciała jak np. plecy. Wystarczy tylko położyć się na macie, aby łopatki były ułożone nad podkładką i wykonywać ćwiczenia rozluźniające.

  2. Mam 20 lat a korzystam z poduszki ortopedycznej xD na takiej się duzo lepiej śpi! Polecam wszystkim seniorom 😛

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *