Telewizor, kable, dekoder, odtwarzacz DVD, zestaw kina domowego… to najpopularniejsze sprzęty, które trzeba funkcjonalnie i estetycznie zaaranżować. Jaki mebel pod TV wybrać, aby całość była praktyczna i wygodna? Przedstawiamy trzy propozycje.
Jak ustawić telewizor w salonie?
Teoretycznie jakakolwiek szafka czy komoda mogłyby służyć jako mebel pod telewizor. Ale tylko teoretycznie i zaraz udowodnimy ci dlaczego. Aby oglądanie filmów, ulubionych seriali odbywało się w komfortowych warunkach, telewizor musi być ustawiony na optymalnej wysokości. Jakiej? Zwykle jest to 100-110 cm nad podłogą, aczkolwiek musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.
Zaleca się, aby środek ekranu znajdował się na wysokości oczu użytkowników. Co jednocześnie oznacza, że wszystko uzależnione jest od tego, jaka jest wysokość kanapy. Jeśli telewizor będzie stał zbyt wysoko, np. na nieprzystosowanej do tego komodzie, zadzierając głowę, będziesz napinać kark oraz ramiona, co nie dość, że zmniejszy przyjemność z oglądania, to jeszcze może zakończyć się bólem.
Możesz też zdecydować się na telewizor zawieszany, a kable ukryć w maskownicy lub specjalnym otworze. Jednak dalej potrzebujesz miejsca na pozostałe sprzęty RTV. I wtedy z pomocą przychodzą meble pod telewizor.
Stolik RTV
Najpopularniejszym i zwykle też najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest stolik RTV. To niski, aczkolwiek najczęściej szeroki mebel, który wyposażony jest zarówno w zamknięte, jak i otwarte półki. Stolik RTV może mieć dodatki np. uchwyty na telewizor (sprawdź na: www.meblobranie.pl), dzięki czemu nie będzie konieczne wiercenie w ścianie, ułatwi to także regulację wysokości TV.
Wybierając stolik RTV, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Szerokość półki pod telewizor powinna być większa minimum o 10 cm od przekątnej ekranu, aby urządzenie w całości się zmieściło i dobrze wyglądało. My radzimy jednak kupić nieco większy mebel, aby uniknąć konieczności jego wymiany, gdy zdecydujesz się na nowy telewizor.
To, co taki stolik powinien mieć obowiązkowo, to otwory na kable. To nie tylko ułatwi podłączenie wszystkich sprzętów, ale także umożliwi schowanie kabli za szafką. Dodatkowo otwory te pełnią funkcję wentylacyjną, zapobiegają przegrzewaniu się dekodera czy odtwarzacza DVD, gdy te znajdują się w zamkniętej szafce.
Stoliki RTV mogą być szklane, drewniane, z szufladami lub bez. Najbardziej praktyczne są drewniane z szufladami, szklane natomiast, choć bardzo nowoczesne, szybko się kurzą.
Komoda pod telewizor
Innym rozwiązaniem jest komoda pod telewizor. Mebel ten jest wyższy niż stolik RTV, ale jednocześnie niższy, niż klasyczna komoda. Posiada otwory na kable oraz najczęściej, przynajmniej jedną otwartą półkę. Na to rozwiązanie zwykle decydują się właściciele małych mieszkań, którzy potrzebują dodatkowego miejsca do przechowywania. Może się nie sprawdzić natomiast, gdy chcesz powiesić TV, wtedy zwykle urządzenie jest zbyt wysoko, co, jak już wspominaliśmy, nie będzie komfortowe dla ciebie.
Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast komoda wisząca, która sprawia, że całość wygląda lżej, a pomieszczenie optycznie wydaję się większe.
Meblościanka pod TV
Ostatnią propozycją, o jakiej chcielibyśmy napisać, jest meblościanka pod TV. To ciąg mebli do salonu, w którym przewidziano pustą przestrzeń na telewizor. Dzięki temu możesz maksymalnie wykorzystać możliwości pomieszczenia, zapewniając sobie miejsce do przechowywania. I jak się może już domyślasz, chętnie korzystają z tego właściciele kawalerek.
Alternatywą dla meblościanki mogą być też meble modułowe ułożone w podobny sposób. Ich plusem jest to, że dają większą elastyczność podczas projektowania aranżacji.
Jestem zwolenniczką wieszania TV na ścianie. Lepiej to wygląda, jest bezpieczniejsze. Kable trzeba puścić w ścianie. Żeby nie patrzeć na wtyczki – jakaś niska szafka i gotowe! Czego chcieć więcej?
A może warto spróbować korzystania z rzutnika zamiast TV? Ponoć aż tak bardzo nie psuje oczu