Jak transportować starsze osoby, jak przewozić osoby chore?

transport osób chorych

Transport ludzi z ograniczoną mobilnością jest trudny i wymaga delikatności. Nie zawsze osoba starsza, która ma problemy z chodzeniem lub chora, może przemieścić się w inne miejsce o własnych siłach. Bywa, że musi skorzystać z czyjejś pomocy. Konieczne może być także użycie sprzętów pomagających w łatwiejszym transporcie kogoś, kto nie może ruszyć się samodzielnie.

W jaki sposób transportować osoby chore?

Jeśli znamy osobę, która jest chora, lub nie może poruszać się samodzielnie, i chcemy przetransportować ją w inne miejsce, należy zabrać się do tego z dużą delikatnością. Przede wszystkim, nie należy zbyt gwałtownie takiej osoby przenosić – zależnie od rodzaju schorzenia, dla człowieka leżącego może to być duży szok. W przypadku chorób kręgosłupa wszelka zmiana pozycji nie jest wskazana. Można osobę taką przenieść na wózek, dobrze jednak, aby została ona w pozycji leżącej. Do transportu chorych często używane są stoły transportowe (przykłady ze strony innow.pl). To urządzenia, które posiadają specjalne parametry i przystosowane są specjalnie do przewozu osoby chorej z miejsca na miejsce.

Jak możemy sobie pomóc w transporcie osób chorych?

Jeśli potrzebujemy przetransportować chorą osobę, nie musimy robić tego sami. W przypadku transportu do innego miasta możliwe jest wynajęcie transportu medycznego, który pomoże w profesjonalny sposób przenieść osobę do samochodu i dalej do wskazanej placówki.

Są jednak sytuacje, które wymagają dalszej podróży. W tym przypadku niezbędne może okazać się użycie specjalnych sprzętów, umożliwiających transport osoby chorej lub starszej, mającej problemy z chodzeniem. Zdarza się, że wystarczający będzie wózek inwalidzki, ale często potrzebne są wspomniane już powyżej stoły transportowe. Możemy znaleźć je w wersji stałej, jak i z regulowaną wysokością. Zarówno łóżka, jak i wózki do transportu osób chorych posiadają kółka i są bardzo pomocne w transporcie osób leżących, lub niemogących chodzić.

Czy transport chorej lub starszej osoby do innego miasta to dobry pomysł?

Często mówi się, że osoby chorej nie powinno się ruszać z miejsca, w którym się znajduje. Z pewnością, jeśli nie ma takiej konieczności, lepiej jest nie wykonywać takich machinacji; zdarza się jednak, że nie mamy wyboru. Przeprowadzka lub transport do szpitala to konieczności, z którymi trudno dyskutować – warto więc zadbać o to, aby podróż ta, jeśli już do niej dojdzie, była jak najmniej uciążliwa i respektowała w pełni stan osoby przewożonej. Łóżka do transportu muszą więc być wygodne i umożliwiać jak najłagodniejsze przeniesienie osoby do samochodu lub jej stabilność podczas podróży.

2 komentarze

  1. Pracuję w domu opieki i bardzo często transportujmy chore osoby np. do szpitali czy do rodziny, gdy chcą zabrać podopiecznych. to dla personelu zawsze ogromny stres i odpowiedzialność, mimo że korzystamy z bardzo specjalistycznego sprzętu i mamy wiedzę. Tak jak napisała Pani Ewelina – warto wynająć transport medyczny, a nie męczyć się z tym samemu.
    Pozdrawiam,
    Dorota

  2. Też jestem za wynajęciem transportu medycznego. Na pewno są specjalne służby, które się zajmują transportem osób.

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *