Najpopularniejsze seriale historyczne

Pilot w dłoni

Produkcje historyczne są lubiane przez wielu Polaków. Takie seriale lub filmy robione są z wielkim rozmachem, angażuje się w nie światowej sławy gwiazdy i wydaje miliony na stworzenie historycznej scenografii, strojów itp. Bywa, że niektóre z tych produkcji nieco odbiegają od prawdy, ale i tak są chętnie oglądane. Takie serie wyświetlane są nie tylko w telewizji, ale też w sieci. Seriale historyczne najszybciej znajdziesz online, w Internecie większy jest dostęp do premierowych, ale i nieco starszych produkcji. Jakie więc seriale historyczne warto obejrzeć?

Rodzina Borgiów

Rodzina Borgiów to kanadyjsko-węgiersko-irlandzki serial historyczny, który emitowany był w latach 2011 – 2013 przez amerykańską stację Showtime, później prawa do nadawania wykupiły inne stacje, w tym HBO i CBS Europa. Produkcja liczy sobie 3 sezony, każdy po 9 – 10 odcinków. Fabuła tego serialu skupia się na Rodrigo Borgia. Jest on jednym z najważniejszych polityków i kardynałów na Półwyspie Apenińskim. Gdy zostaje papieżem – Aleksandrem VI, postanawia zapewnić swojej rodzinie odpowiednią pozycję i rozszerzyć jej władzę. W tej roli widzimy znakomitego aktora – Jeremy’ego Ironsa.

Downton Abbey

Downton Abbey to brytyjski serial historyczny emitowany w latach 2010 – 2015 przez stację ITV, w Polsce prawa do emisji wykupiła stacja TVN Style i TVP1. Akcja serialu dzieje się przed wybuchem I wojny światowej i koncentruje się na losach rodziny, która zamieszkuje zamek Downton Abbey. Serial ten był tworzony we współpracy z konsultantami historycznymi, by wiernie oddać zarówno wydarzenia, które się wtedy działy, jak i obyczaje i wyposażenie zamku, stroje itp. Produkcja ta zdobyła wiele nagród, w tym Złote Globy. W 2011 roku wpisano go nawet do Księgi Rekordów Guinessa za najlepsze oceny produkcji. W Downton Abbey możemy podziwiać kreacje akcorskie takich aktorów jak Maggie Smith, Hugh Bonneville czy Elizabeth McGovern.

Spartakus

Spartakus to amerykański serial produkowany w latach 2010 – 2013 przez stację Starz, później prawa do emisji wykupiły inne stacje, w tym HBO Polska, TV Puls czy AXN Black. Spartakus to serial wyprodukowany z dużym rozmachem. Koncentruje się on na losach trackiego gladiatora, który żył przed naszą erą. Serial obfituje w liczne sceny walk i seksu, jest przeznaczony jedynie dla widzów dorosłych. W produkcji znajdują się pewne nieścisłości historyczne, według niektórych krytyków jest on nieco przerysowany, ale i tak fani takich seriali są nim zachwyceni. W produkcji można dostrzec takich aktorów jak Lucy Lawless (pamiętna Xena – wojownicza księżniczka), Andy Whitfield, John Hannah, Peter Mensah czy Manu Bennet.

The Crown

The Crown to nowy, brytyjsko-amerykański serial, który produkowany jest od 2016 roku. Produkcja koncentruje się na losach Elżbiety II, obecnej angielskiej królowej. Pierwsza seria przedstawia wydarzenia mające miejsce od ślubu Elżbiety II z księciem Filipem, druga seria dotyczy lat, w których trwał kryzys sueski, trzecia seria to lata 60. i 70. XX wieku z Margaret Thatcher w tle. W planach jest już wyprodukowanie kolejnej, czwartej serii. Serial ten zdobył uznanie krytyków. Szybko został on doceniony za piękne zdjęcia, doskonałe oddanie ówczesnych lat i grę aktorską Claire Foy (Elżbieta II). W 2016 roku zdobył Złote Globy i nagrodę Emmy.

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *