Jakie są objawy zapalenia żył? Leczenie zakrzepicy

Osoba starsza czytająca książkę

Zakrzepica to inaczej zapalenie związane z powstającymi w żyłach zakrzepami. Zazwyczaj dotyczą one kończyn dolnych, jednak w praktyce mogą występować w każdym miejscu, gdzie są żyły. Czym właściwie jest zapalenie żyła? Jakie są jego przyczyny i objawy? W jaki sposób leczy się zakrzepicę?

Zapalenie żył – co to jest?

Zapalenie żył to potoczna nazwa zakrzepicy, która powstaje na skutek nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach. Z tego też powodu dochodzi do uszkodzeń ścian żylnych i nagromadzania się płytek krwi, które z czasem zaczynają je zatykać. W ten sposób powstaje zakrzep. Początkowo nie daje on żadnych objawów i przewiduje się, że nawet 50% ludzi może mieć problem z zapaleniem żył i o tym nie wiedzieć. Dopiero gdy dochodzi do poważnego zatoru, pojawia się problem. Zakrzepicę, należy leczyć, ponieważ jej konsekwencją może być nawet śmierć.

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

Krew codziennie przemierza nasze żyły w stronę serca. U zdrowego człowieka podróż ta jest całkowicie normalna i bezproblemowa, zdarza się jednak, że pojawia się problem, który zaburza tę czynność. Zazwyczaj dotyczy on nóg, jako że krew musi pokonywać drogę odwrotną do siły ciężkości. Przed spływaniem krwi w dół, chronią nas zastawki, które blokują drogę powrotną, może się jednak zdarzyć, że część płytek krwi właśnie tam się hamuje, tworząc skrzepy. Niektóre z nich same się wchłaniają, inne nie. Nawet jeżeli samoistnie znikną, pozostawiają ślad w postaci uszkodzonej żyły i miejsca do powstania kolejnego skrzepu. To sprawia, że mogą się tam nagromadzić płytki kwi, doprowadzając do zablokowania żyły.

Jak do tego dochodzi? Przyczyn tego może być kilka. Najczęściej zalicza się do nich: przebyty zabieg chirurgiczny, długotrwałe unieruchomienie kończyny, poród, ciążą, choroby zakaźne, istniejące choroby żył, nadmierna krzepliwość krwi, zbytnie jej zagęszczenie, zażywane leki, a także zmiany żylakowate żył.

Jak objawia się zapalenie żył?

Przebieg zapalenia żył może przez długi czas nie dawać żadnych konkretnych objawów. Nawet jeżeli pojawią się jakieś dolegliwości, często mogą one wskazywać na inne choroby i problemy zdrowotne, a przez to zakrzepica żył najczęściej diagnozowana jest stosunkowo późno. Warto jednak wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę, co mogłoby wzbudzić nasze podejrzenia i popchnąć do przeprowadzenia dogłębniejszych badań diagnostycznych.

Wśród objawów zapalenia żył, warto zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak: ból o charakterze uciskowym lub samoistnym, obrzęk kończyny, zasinienie lub zaczerwienienie skóry w miejscu zapalenia, stan podgorączkowy, a także stwardnienie żyły, wyczuwalnej pod skórą.

Przy zakrzepicy żył powierzchniowych, najczęściej mamy do czynienia ze zmianą zabarwienia skóry, a także bolesnym stwardnieniem wzdłuż przebiegu żyły. Gdy zapalenie dotyczy żył głębokich, najczęściej towarzyszy temu dodatkowo także ból przy grzbietowym zginaniu i leżeniu, a także obrzęk.

Gdy skrzepy zaczną zagrażać płucom, prowadząc do zatorowości, wówczas będziemy mieli do czynienia z: gorączką, dusznościami, bólami w klatce piersiowej, kaszlem (czasem z krwią), problemami z utrzymaniem równowagi, a także z utratą przytomności. Niestety, ale zatorowość płucna może bezpośrednio zagrażać życiu i być przyczyną zgonu, jako że objawy pojawiają się nagle i postępują szybko.

Jak leczyć zapalenie żył?

Najważniejsza jest profilaktyka – należy pamiętać o tym, by nie obciążać zbytnio kończyn, warto poleżeć, utrzymując nogi lekko w górze. Zaleca się także stosowanie chłodnych kompresów.

W przypadku, gdy doszło już do zdiagnozowania zapalenia żył, samo leczenie będzie uzależnione od zaleceń lekarza. Najczęściej doradza się odpoczynek, a także przepisuje się specjalne leki przeciwzakrzepowe. Ich głównym zadaniem jest zapobiegnięcie powstania zatoru płucnego, a także hamowanie tworzenia się nowych skrzepów. Często konieczne jest także przyjmowanie zastrzyków z heparyny. Dodatkowo konieczne jest branie leków na rozrzedzenie krwi, aby nie powstawały skrzepy oraz na wzmocnienie ścian żył. Często lekarza zalecają także noszenie rajstop lub podkolanówek uciskowych.

Leczenie jest długą kuracją i często może trwać nawet do kilku miesięcy.

Kto jest narażony na zapalenie żył?

Niestety na zapalenie żył najbardziej są podatne osoby, które ukończyły 40 lat i jednocześnie nie prowadziły one aktywnego trybu życia. Dodatkowo za nadmierne zagęszczenie krwi i tworzenie się skrzepów może odpowiadać także genetyka, przyjmowane leki antykoncepcyjne, białaczka, udar, zawał, astma oraz choroby reumatoidalne. Na zakrzepicę są także narażone osoby, które notorycznie zakładają nogę na nogę, szczególnie dotyczy to kobiet. Alkohol, papierosy, kawa – także te nałogi sprzyjają powstawaniu zapalenia żył.

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *