Nawet osoby w podeszłym wieku, nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej i ćwiczeń, które mogą wzmocnić nie tylko ich stan fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. U osób, które przekroczyły już próg 65 lat, komfort życia często zmienia się na niekorzyść. W wyniku przebytych chorób lub tych, z którymi aktualnie się borykają, tracą siły, energię i witalność. Wystarczy zadbać o zestaw stosownych ćwiczeń, które mogą w znacznym stopniu poprawić stan zdrowia. O tym właśnie jest poniższy artykuł.
- Ćwiczenia dla seniorów – dlaczego są ważne?
- Jak dobierać ćwiczenia dla seniorów?
- Jakie rodzaje ćwiczeń dla seniorów?
Ćwiczenia dla seniorów – dlaczego są ważne?
Właściwie dobrane ćwiczenia znacznie usprawniają ciało i mają rehabilitacyjny wpływ na organizm. Wpływają też pozytywnie na samopoczucie starszej osoby. Ponadto, regularne ćwiczenia poprawiają krążenie, wpływają korzystnie na układ oddechowy oraz na ujędrnienie skóry. Gimnastyka prowadzona w grupie dodatkowo poprawia kondycję psychiczną, ponieważ senior nie ma wówczas poczucia izolacji społecznej. Znajduje się wśród swoich i poprawia się znacznie jego samopoczucie, gdyż nie odczuwa wtedy samotności. Sama aktywność ruchowa wpływa na zwiększenie samooceny, znaczną poprawę stanu zdrowia i tym samym, zmienia się podejście do świata. Innymi słowy, dzięki ćwiczeniom i gimnastyce, zgryźliwy i wiecznie narzekający dziadek, może zacząć tryskać energią oraz dobrym humorem.
Jak dobierać ćwiczenia dla seniorów?
Konkretne wskazania co do indywidualnego zestawu ćwiczeń, muszą być uzyskane od lekarza prowadzącego bądź terapeuty. Gimnastyka to szeroki zakres aktywności, dlatego każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. Dlatego tak ważna jest opinia lekarza lub fizjoterapeuty, który zna doskonale określony przypadek, to jaki dana osoba ma próg wytrzymałości fizycznej, jakie ma za sobą przebyte choroby lub na jakie się aktualnie leczy. Generalna zasada dla osób powyżej 65 roku życia brzmi – „umiarkowany wysiłek”. Oznacza to, że ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż pół godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu.
W gimnastyce dla seniorów obowiązują trzy podstawowe zasady:
- zasada funkcjonalnej stosowności– są to ćwiczenia, które pomagają w codziennych sytuacjach np. w utrzymaniu równowagi na ulicy, czy podczas sięgania po rzeczy znajdujące się na wyższych poziomach,
- zasada stanowienia wyzwań – ten zakres ćwiczeń powinien się zmieniać i wchodzić na kolejne etapy. Są to ćwiczenia pomagające np. w siadaniu i wstawaniu z łóżka,
- zasada przystosowania – oznacza to, że należy znać ograniczenia starszej osoby i wiedzieć, kiedy ma dość. W tym zakresie trzeba znać poziom bólu oraz zakres możliwości ruchowych.
Jakie rodzaje ćwiczeń dla seniorów?
Osoby starsze, które decydują się na zwiększenie aktywności fizycznej, powinny przede wszystkim stawiać na:
- ćwiczenia wytrzymałościowe– jazda na rowerze marsz czy nordic walking. Nie powinny być wykonywane częściej niż 2 – 3 razy w tygodniu po min. 20 minut dziennie,
- ćwiczenia siłowe – powinien być to zestaw 8-10 ćwiczeń działających na poszczególne grupy mięśni, powtarzane po 10 – 15 razy,
- ćwiczenia rozciągające, koordynacyjne i równoważne – są to proste ćwiczenia, które mogą być wykonywane codziennie nie dłużej niż 10 minut.
Jak widać, aktywność fizyczna w przypadku starszych osób nie musi być w żadnym stopniu wyczynowa ani wyczerpująca. Zwykły, półgodzinny spacer może bardzo pozytywnie wpłynąć na poprawę zdrowia i na polepszenie humoru.
Nie liczy się ilość, a jakość ćwiczeń i ich regularność, wtedy to każdy senior będzie zdrowy. Ale fakt, przy gimnastyce trzeba być uważnym, bo można sobie łatwo zrobić kontuzję.