Co warto wiedzieć, wybierając telefon dla seniora?

Komórka dla seniora

Świat wielkich technologii idzie ciągle naprzód. Nieustannie coś się zmienia, aby ludziom lepiej korzystało się z najnowszych technologii. Dotyczy to zwłaszcza telefonów, do których „pakowane” są coraz to nowsze aplikacje, programy i aktualizacje, mające zapewnić użytkownikom wygodne i swobodne korzystanie. Gdzie w tym wszystkim są starsze osoby, dla których najnowsze technologie to czarna magia? W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając telefon dla starszej osoby.

Telefon dla seniora – jakie funkcje?

Z racji tego, że większość seniorów ma problem z korzystaniem z najnowocześniejszych telefonów, ten przeznaczony dla nich powinien być prosty w obsłudze. Jest to o tyle ważne, aby w sytuacji wymagającej natychmiastowego wykonania połączenia np. w wyniku zasłabnięcia, konieczności wezwania pogotowia itp., senior mógł je wykonać bez większych problemów. Dlatego wybierając telefon dla starszej osoby, należy pamiętać o następujących funkcjach:

  • Duży wyświetlacz i klawiatura

Zdecydowana większość starszych osób ma problemy ze wzrokiem. Oprócz tego telefon powinien mieć również odpowiedniej wielkości klawiaturę, aby senior nie miał problemu ze znalezieniem na niej odpowiedniego klawisza. Osoby starsze, kiedy nie mogą wybrać numeru czy napisać smsa, ze względu na zbyt małą klawiaturę, popadają we frustracje i gniew.

  • Bateria

Bardzo istotnym czynnikiem jest również pojemność baterii, która nie powinna rozładowywać się co chwilę, jak to mają w zwyczaju dzisiejsze smartfony. Dla młodszych, ładowanie telefonu co kilka godzin, to wręcz chleb powszedni jednak dla starszej osoby, może być to problematyczne i z pewnością irytujące. Najlepiej sprawdziłaby się w tym zakresie bateria o pojemności ok. 2 000 mAh, a nawet i jeszcze więcej, jeśli wybieramy dla seniora typowy smartfon. W przypadku, jeśli w grę wchodzą typowe telefony dla seniorów, pojemność baterii nie musi być taka wysoka, ponieważ te telefony, z założenia mają funkcję oszczędzania energii.

  • Głośność

Nie jest tajemnicą, że osoby starsze oprócz problemów ze wzrokiem, mogą już niedosłyszeć. Dlatego telefon z porządnym głośnikiem, to podstawa. Przyda się również tryb głośnomówiący, dzięki czemu senior będzie mógł jednocześnie rozmawiać i nie przerywać aktualnie wykonywanej czynności, np. pieczenia ciast czy robienia na drutach.

  • Trwałość

Osobom starszym często wiele rzeczy leci z rąk, są bardziej niezdarni i zdarza im się upuszczać wiele rzeczy na podłogę. Dlatego warto mieć na uwadze fakt, że telefon również może niefortunnie wylądować na twardym podłożu. Stąd tak ważne jest, aby telefon był solidny i nie rozpadł się przy pierwszym upadku. Nie może przecież dojść do takiej sytuacji, w której senior potrzebuje pilnie zadzwonić, ale nie może tego zrobić, bo właśnie rozpadł mu się telefon. W zakresie trwałości i wytrzymałości najlepiej sprawdzają się telefony typu Hammer, których konstrukcja zabezpiecza telefon nawet przy upadku z bardzo dużej wysokości.

  • Opcja SOS

To nowość w telefonach dla seniorów. Funkcja ta pozwala na skontaktowanie się z wybranymi numerami, zapisanymi w pamięci telefonu, w razie nagłego i nieprzewidzianego wypadku. Wówczas wystarczy nacisnąć jeden przycisk, który wyśle sygnał alarmowy. Sami seniorzy będą też czuli się pewniejsi i bezpieczniejsi, mając świadomość o takiej funkcji w telefonie.

Telefon dla seniora – telefon czy smartfon?

W tym zakresie należy spytać samego zainteresowanego z jakiego rodzaju urządzenia, najlepiej byłoby mu korzystać. Telefon komórkowy służy przede wszystkim do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Smartfon jest już w zasadzie minikomputerem, w którym funkcje dzwonienia i smsowania, zeszły na dalszy plan. W telefonie komórkowym nie można korzystać z Internetu, aparat i kamera mają bardzo niską rozdzielczość a wykonane nimi zdjęcia i filmiki, są bardzo niskiej jakości. To wszystko, w o wiele lepszej jakości, z pewnością posiadają smartfony. Telefony komórkowe zaś zdecydowanie mniej się psują od smartfonów i są z pewnością bardziej wytrzymałe.

Różnic w jednym i drugim urządzeniu można by wymieniać w nieskończoność. Dlatego najlepiej będzie skonsultować taki zakup bezpośrednio z osobą, dla której ma on być przeznaczony. Niech zdecyduje, jaki chce mieć telefon, czy nie będzie problemów z jego obsługą itp. Razem można wybrać najkorzystniejszą opcję.

1 Komentarzy

  1. Teraz dla seniora tez moze byc smartfon, nie robmy z osób starszych nie wiadomo kogo. Z pomocą wnukó nauczą się korzystać nawet ze smartfona.

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *