Jaka karta kredytowa dla seniora?

starszy pan przy komputerze

Karta kredytowa jest środkiem płatniczym, który ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla jednych jest to niezwykle wygodna opcja, w innych budzi obawy przed utratą kontroli nad swoimi wydatkami. Prawda jest jednak taka, że korzystając z karty kredytowej rozsądnie, możemy spać spokojnie, a w razie wystąpienia nieprzewidzianych w budżecie domowym wydatków, nie będziemy musieli na szybko zaciągać pożyczek czy kredytów. Ta oraz wiele innych korzyści jest dostępnych również dla seniorów.

Karta kredytowa a karta debetowa

Na początku skupmy się na tym, co odróżnia kartę kredytową od innych kart płatniczych, gdyż dla wielu osób nie jest to wcale jasne. Najczęściej używanym środkiem płatniczym poza gotówka jest w tej chwili karta debetowa. Praktycznie w każdym banku jest ona wydawana do rachunku bankowego. Używamy jej podczas zakupów oraz dokonywania najróżniejszych płatności, możemy przy jej pomocy pobrać pieniądze w bankomacie, bądź też wpłacić środki na konto używając do tego wpłatomatu. Istotną kwestią jest jednak to, że karta debetowa umożliwia dokonywanie transakcji, których kwota nie przekracza środków zgromadzonych na koncie.

Karta kredytowa jest tak naprawdę formą kredytu konsumenckiego. Oznacza to, że robiąc zakupy przy użyciu tej karty, możemy dokonać płatności w późniejszym terminie. Karta kredytowa nie musi być powiązana z kontem bankowym, w związku z czym ilość zgromadzonych środków nie ma tutaj żadnego znaczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w wyznaczonym terminie spłacić zadłużenie, które powstało na karcie kredytowej, gdyż w przeciwnym wypadku będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Aby móc robić zakupy, nawet gdy w danym miesiącu skończą nam się środki, wystarczy złożyć wniosek do wybranego banku, przy czym karty kredytowe łatwiej wybrać z www.zgarnijpremie.pl.

Jaka karta kredytowa dla seniora?

Sposób działania karty kredytowej sprawia, że nie wszyscy mają zaufanie do tego rodzaju środka płatniczego, dotyczy to m.in. seniorów. Bardzo często nie rozumieją oni, dlaczego mają mieć dwie karty płatnicze (zazwyczaj pierwszą jest karta debetowa), jednak po zdobyciu niezbędnych informacji decydują się na takie rozwiązanie, dostrzegają w nim pewne korzyści. Podejmując decyzję o wyrobieniu karty kredytowej, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim należy porównać dostępne oferty pod kątem:

  • kosztu wyrobienia karty,
  • koniecznych do spełnienia wymagań,
  • długości okresu nieobjętego odsetkami,
  • wysokości oprocentowania ewentualnych odsetek,
  • bonusów, które bardzo często są oferowane przez banki w ramach podziękowania za wyrobienie karty kredytowej.

Szczególnie pomocne przy wyborze najlepszej oferty są rankingi kart kredytowych.

Ponadto decydując się na wyrobienie karty kredytowej, należy bardzo wnikliwie przeczytać treść podpisywanej z bankiem umowy. Kiedy już otrzymamy swoją kartę, ważne jest, aby nigdy nie mieć zapisanych blisko siebie takich informacji jak numer karty kredytowej oraz PIN.

Dlaczego warto wyrobić kartę kredytową?

Przede wszystkim karta kredytowa jest źródłem taniej gotówki. Jeśli terminowo spłacamy powstałe na niej zadłużenie, to w rzeczywistości korzystamy z darmowego kredytu konsumenckiego. Jest to bez wątpienia bardziej opłacalna forma pożyczania pieniędzy niż kredyty gotówkowe, lub pożyczki pozabankowe.

Kolejnym argumentem przemawiającym za założeniem karty kredytowej jest to, że pozwala ona na dokonywanie rezerwacji oraz wynajmu np. samochodów. Wiele firm, zwłaszcza zagranicznych, nie akceptuje kart debetowych, gdyż stanowią one gorsze zabezpieczenie niż karta kredytowa. Wśród innych korzyści warto wymienić także atrakcyjne promocje bankowe skierowane wyłącznie do użytkowników kart kredytowych, a także wiele możliwości. Posiadacze kart kredytowych mogą np. korzystać z ubezpieczeń na preferencyjnych warunkach, dostępu do specjalnych stref na lotniskach, czy opieki poza granicami swojego kraju. Oczywiście nie każdy bank oferuje swoim klientom posiadającym karty kredytowe dokładnie te same bonusy, dlatego też warto wybrać tę ofertę, z której zalet faktycznie skorzystamy.

1 Komentarzy

  1. Bo ja wiem, czy karta kredytowa dla seniora to dobry pomysł… z jednej strony leki są drogie, z drugiej świadomość, że trzeba w terminie oddać spłatę nie nastraja dobrze z uwagi na problemy z pamięcią… chyba bym się nie zdecydowała na taką kartę na emeryturze.

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *