Z biegiem czasu w organizmie człowieka zachodzą zmiany, mogące doprowadzić do pogorszenia się jakości wzroku. Najczęstszą przyczyną jest tzw. starowzroczność, która dotyka niemal każdą starszą osobę. Jak więc dobrać odpowiednie okulary powiększające dla seniora?
- Dlaczego wraz z wiekiem pogarsza się jakość widzenia?
- Jakie okulary powiększające dla seniora wybrać?
- Jakie są prawidłowe parametry okularów powiększających dla seniora?
- Jak powinny wyglądać okulary dla seniora?
Dlaczego wraz z wiekiem pogarsza się jakość widzenia?
Naturalnym procesem jest utrata zdolności akomodacji oka i pogarszanie się wzroku wraz z upływem lat. Osoby starsze cierpią również na schorzenia zwane starowzrocznoscią albo starczą nadwzrocznością. Dodatkowo jakość widzenia pogarsza także wielogodzinna praca przy komputerze, zaniedbania higieny oka czy też genetyczne predyspozycje.
W sytuacji, w której zauważa się, że jakość widzenia się pogarsza, warto sięgnąć po odpowiednie okulary. Osoby starsze często potrzebują wzmocnienia pola widzenia, dlatego też bardzo pomocne będą dla nich powiększające szkła wzmacniające widzenie.
Jakie okulary powiększające dla seniora wybrać?
Często zdarza się, że osoby starsze korzystają z okularów kupionych w supermarkecie albo aptece. Nie jest to jednak dobra praktyka, a może być wręcz szkodliwa. Nieodpowiednio dopasowane okulary mogą przynieść o wiele więcej szkody niż pożytku. Noszenie źle dobranych szkieł może powodować:
- migreny i bóle głowy,
- przemęczenie oczu i pogłębienie wady,
- mdłości,
- zawroty głowy,
- niebezpieczne upadki.
Odpowiednie okulary powiększające dla seniora powinien dobrać specjalista, który po wnikliwym badaniu będzie w stanie dopasować odpowiednią moc szkieł do aktualnych potrzeb. Nie da się tego zrobić na własną rękę.
Jakie są prawidłowe parametry okularów powiększających dla seniora?
Najważniejszym elementem okularów dla seniora jest wybór właściwych szkieł. Wyróżnić wśród nich można bez i wieloogniskowe. Pierwsze będą nadawać się dla osób w podeszłym wieku, których oczy nie są w stanie przyzwyczaić się do soczewek progresywnych, mogących powodować wypadki i urazy.
Drugie natomiast, znacznie usprawniają życie. Dzięki nim nie trzeba zmieniać okularów na te np. do czytania, ponieważ szkła są dzielone i w zależności od skupienia wzroku spełniają kilka funkcji. Dzięki temu jedna para wystarczy do wykonywania różnych czynności. Na pewno docenią je bardziej aktywni seniorzy.
Jak powinny wyglądać okulary dla seniora?
Dobrze dobrane soczewki znacząco poprawią komfort życia i odpowiednio zadbają o jego wzrok. Oprócz tego ważne są także same oprawki. Należy zdecydować się na takie, które będą wygodne w noszeniu i spodobają się seniorowi. Warto jest więc namówić bliskiego na przymiarkę kilku sztuk, tak żeby mógł on sobie dobrać, najkorzystniejszy dla siebie model.
Podsumowując, odpowiednie okulary dla seniora pozwolą mu na odzyskanie komfortu i zdecydowaną poprawę jakości życia. Warto postawić na profesjonalne soczewki, dzięki którym wzrok zostanie zadbany, a samopoczucie seniora poprawione.
A ja słyszałam, że na starość się wzrok poprawia? Moja babcia żeby coś przeczytać to potrzebuje mieć kartkę metr przed sobą, ja tak daleko nie widzę xD
Okulary ze zdjęcia bardzo szykowne, choć chyba niepraktyczne dla babuleńki. Moja babcia 70+ to musi nosić okulary grubości denek od butelek….