Jak się ładnie starzeć?

Starsza kobieta

Każdy z nas prędzej czy później się zestarzeje i jest to coś, czego się nie uniknie. Jednak to, w jaki sposób przebiegnie ten proces, w znacznej mierze zależy od nas, naszego sposobu życia, nieco mniejszą rolę odgrywają też geny. Jak ładnie się zestarzeć? Co kryje się za tym pojęciem?

Ładne starzenie – czyli co?

Podejście do starzenia się jest zróżnicowane, jedni starają się walczyć z tym, jak tylko mogą, inni podchodzą do całej sytuacji na spokojnie, pozwalając, by czas robił swoje. Z wiekiem nasze ciało się zmienia – pojawiają się zmarszczki, problemy zdrowotne, nasza aktywność maleje, włosy siwieją, a ciało coraz bardziej podupada. Nie brzmi to ciekawie, ale trzeba pamiętać, że starość nie oznacza zaprzestania dbania o siebie, co więcej – odpowiednie pielęgnacje warto wprowadzić już znacznie wcześniej, dzięki czemu w późniejszych latach będzie nam łatwiej. Każdy starzeje się inaczej, ale równocześnie każdy z nas może postarać się o to, by ten proces był jednocześnie jak najłagodniejszy.

Pielęgnacja ciała na starość

Jeżeli chcemy przyhamować starzenie się skóry, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i wykorzystywać kosmetyki do tego przeznaczone. Pierwsze zmarszczki pojawiają się już tuż przed 30 rokiem życia, więc im wcześniej się zacznie, tym lepiej.

Na starość także powinno się pamiętać o tym, by regularnie dostarczać naszemu ciału odpowiednich składników odżywczych, zwłaszcza skórze, która traci na elastyczności, ponieważ osłabiają się włókna kolagenowe, przez co staje się wiotka, sucha i szorstka, a zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Kosmetyki z retinolem, kwasem hialuronowym i witaminami mogą skutecznie spowolnić efekt starzenia i sprawić, że będzie się wyglądało piękniej i młodziej.

Zdrowa dieta na starość

Duży wpływ na to, w jaki sposób się starzejemy, ma też to, co jemy. Zarówno za młodu, jak i w późniejszym wieku ważne jest to, by odżywiać się prawidłowo i dostarczać organizmowi wszystkich podstawowych składników ożywczych. W ten sposób ciało będzie zdrowsze i silniejsze, co wpłynie także na nasz wygląd oraz co ważniejsze – na samopoczucie. Poza tym zła dieta jest destrukcyjna dla organizmu i może przyśpieszyć nie tylko starzenie, ale i wywołać całe mnóstwo chorób, których warto się wystrzegać.

Aktywność fizyczna na starość

W zdrowym ciele zdrowy duch i oprócz odpowiedniej diety warto zadbać także o ciało. Dzięki temu nawet w późniejszym wieku będziemy wciąż aktywni i silni, a to ważne dla zdrowia i fizycznego i psychicznego. Poza tym pozwoli nam to utrzymać odpowiednią kondycję i sprawność mięśni i stawów, które w późniejszym wieku są bardziej narażone na uszkodzenia. Dużym problemem jest też nadwaga – połączenie zdrowej diety z ruchem pozwoli na zachowanie szczupłej sylwetki i uniknięcia pojawienia się licznych chorób.

Ładnie się zestarzeć to nie tylko kwestia ciała

Chodzi tutaj także o umysł, a konkretnie o to, że wszystkie te powyższe aspekty są nierozerwalnie połączone z psychologią. Podejście do starości jest różne, nie warto z nią bezwzględnie walczyć, ale i poddanie się jej też nie ma sensu. Warto o siebie dbać zawsze, niezależnie od wieku, ale pielęgnacja ciała powinna iść w parze z komfortem psychicznym.

Dużym problemem ludzi starszych jest w końcu samotność – można ją niwelować przez wychodzenie z domu i spotkania z ludźmi, aktywność fizyczną, dodatkowe zajęcia i rodzinę, na którą można liczyć. Nie od dziś jednak wiadome jest, że jeżeli czujemy się dobrze, to i wyglądamy dobrze, jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni z życia i tego, jak ono płynie. Warto się więc tego trzymać i zadbać także o zdrowie psychiczne.

2 komentarze

  1. Warto dbać o nie tylko o aktywność fizyczną, ale także umysłową — książki, sudoku, krzyżówki, łamigłówki — wszystko to pozwala na zachowanie krzepkości myśli, a co za tym idzie „ładne” starzenie się umysłu 🙂

  2. O, sama prawda… Jak się chcemy ładnie zestarzeć, to musimy dbać zarówno o ciało, jak i naszego ducha 😉

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *