Jak leczyć hemoroidy, co na żylaki odbytu?

Mężczyzna trzymający się za pośladek

Z chorobą hemoroidalną, czyli z żylakami odbytu mierzy się wiele osób. Hemoroidy wpływają na jakość naszego życia, powodują ból i swędzenie, w ekstremalnych przypadkach nawet obfite krwawienie. Warto wiedzieć, w jaki sposób leczyć hemoroidy. W aptekach zakupić można preparaty, które niwelują objawy żylaków odbytu, jak czopki na hemoroidy, tabletki czy maści. W dzisiejszym artykule sprawdzamy sposoby na żylaki odbytu.

Sposoby na hemoroidy, czym leczyć żylaki odbytu?

Hemoroidy można leczyć na wiele sposobów, w aptekach możemy zakupić leki na hemoroidy, które zawierają różnego rodzaju substancje, które pozwalają zmniejszyć ból w okolicach pośladków czy zniwelować krwawienie. Poniżej sprawdzamy, czym można leczyć żylaki odbytu, który sposób na hemoroidy jest warty uwagi.

Czopki na hemoroidy

Przy leczeniu hemoroidów najczęściej korzysta się z czopków, wiele osób uważa, że taka forma leczenia jest najwygodniejsza. Czopki na hemoroidy stosuje się według zaleceń lekarza, raz lub dwa razy na dobę. Skład czopków na hemoroidy zawiera substancje znieczulające i przeciwzapalne, dzięki czemu ból i swędzenie przestaje dokuczać.

Maść na hemoroidy

Dyskomfort przy żylakach odbytu złagodzić może także maść na hemoroidy. Kremy dostępne w aptekach zawierają substancje znieczulające, które łagodzą ból. Takiej maści na hemoroidy można używać raczej przez krótki czas, maksymalny okres stosowania preparatu wynosi siedem dni. Dostępne są również maści na hemoroidy ze sterydami, te jednak mogą być zalecone jedynie przez lekarza.

Tabletki na hemoroidy

Alternatywą dla czopków na hemoroidy, czy maści, są tabletki, które pozwalają wzmocnić ściany naczyń krwionośnych. Obkurczenie naczyń i zmniejszenie napięcie sprawia, że krwawienie jest słabsze. Tabletki na hemoroidy często zawierają diosminę, hesperydynę lub inne substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne.

Jak stosować czopki na hemoroidy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czopków na hemoroidy używa się zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Produkt zwykle aplikuje się raz lub dwa razy na dobę, np. rano i wieczorem. Przy korzystaniu z czopków trzeba pamiętać o higienie, przed aplikacją należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Następnie należy wyjąć preparat z plastikowego opakowania. Do aplikowania czopka na hemoroidy można przyjąć postawę leżącą, na boku, z nogą ugiętą w kolanie, pozwoli to na łatwiejszą aplikację czopka.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków odbytu?

Żeby uniknąć hemoroidów, trzeba zadbać o odpowiednią profilaktykę. Niezwykle ważne jest regularne wypróżnianie, jak i dieta. Osoba, borykająca się z hemoroidami powinna przyjmować odpowiednią ilość płynów (przynajmniej 2 litry wody dziennie) oraz wzbogacić dietę o błonnik, który wspomaga wypróżnianie. Przy hemoroidach należy unikać potraw, które powodują zaparcia, jak np. czekolada.

Choroba hemoroidalna rozwija się powoli, dzięki czemu przy szybkiej reakcji, jesteśmy w stanie zniwelować dokuczliwy problem. Odpowiednie leczenie, jak i profilaktyka jest niezwykle ważna przy tego typu dolegliwościach, warto jednak pamiętać, że jeśli pomimo leczenia, objawy nie ustępują, warto zgłosić się do lekarza.

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *