Łazienka, wbrew pozorom, nie jest prostym pomieszczeniem do aranżacji. Ponadto dodatkowe trudności piętrzą się, gdy ma być przyjazna i funkcjonalna dla osób niepełnosprawnych. Dlatego przedstawimy kilka wskazówek, która pomogą Ci w urządzeniu łazienki.
- Łazienka dla niepełnosprawnych – podstawowe zasady
- Wyposażenie łazienki, akcesoria dla niepełnosprawnych
- Aranżacja łazienki
Łazienka dla niepełnosprawnych – podstawowe zasady
Projektując łazienkę dla niepełnosprawnych, trzeba pamiętać o zachowaniu funkcjonalności i bezpieczeństwa. W tym celu opracowano podstawowe standardy, których należy się trzymać.
To, co jest istotne, to zapewnienie przestrzeni manewrowej o wymiarach co najmniej 150 cm x 150 cm. Ponadto należy zrezygnować z progów w drzwiach, które utrudniałyby przejazd osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Oprócz tego należy pamiętać, aby sprzęty i wyposażenie łazienki znajdowało się na odpowiednich wysokościach. I tak toaleta nie powinna być zawieszona na wyżej, niż 45-50 cm od podłogi. Natomiast wysokość umywalki to 80 cm od podłogi. Optymalna szerokość drzwi w łazience dla niepełnosprawnych wynosi 90 cm.
Trzeba też zapewnić optymalną ilość miejsca obok toalety i umywalki. Ponadto warto pomyśleć o zamontowaniu uchwytów, poręczy na wysokości ok. 80 cm.
Wyposażenie łazienki, akcesoria dla niepełnosprawnych
To podstawy, teraz czas na konkrety. Jakie wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych wybrać, aby była wygodna?
Sedes powinien być wytrzymały, odporny na obciążenia. Należy zamontować przy nim uchwyty, które ułatwią korzystanie z niego.
Zapomnij o wannie, a także o klasycznym prysznicu z brodzikiem. Najlepiej sprawdza się w tym wypadku kabina prysznicowa walk-in, w przypadku której podłogę stanowią… kafelki. Wejście do niej będzie bezproblemowe zarówno dla osób znajdujących się na wózku inwalidzkim, jak i chodzących o kulach. Oprócz tego można pomyśleć o składanym krzesełku, taborecie, który ułatwi kąpiel w pozycji siedzącej.
Bardzo ważnym akcesorium są maty antypoślizgowe. Można je swobodnie umieścić w kabinie prysznicowej, a także przed wejściem do niej.
Funkcjonalnym rozwiązaniem są umywalki z czujnikiem ruchu oraz lustro z możliwością regulacji położenia.
Aranżacja łazienki
Na koniec warto zaznaczyć, że aranżacja łazienki dla niepełnosprawnych nie musi być nudna. Obecnie sprzęty spełniające wszystkie powyższe standardy są oryginalne, designerskie, a przy tym dalej zachowują swoją funkcjonalność.
Wystrój warto dopasować do stylu panującego w całym mieszkaniu, domu. Najprościej jest sprzęt zakupić w internecie, dzięki temu wybór będzie znacznie większy. Zwłaszcza jeśli chodzi o różnego typu akcesoria.
Przy czym podczas zakupów należy zwrócić uwagę na jedną, ważną kwestię. Wyposażenie powinno mieć specjalne atesty oraz certyfikaty. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ tylko wtedy będzie można mieć pewność, że są one bezpieczne dla osób niepełnosprawnych oraz spełniają wymagania. Nierzadko mowa jest tu o wyposażeniu, którego wytrzymałość jest wyższa, niż standardowa. A czy to oznacza też wyższy koszt? Niestety, często tak, chociaż jak szukasz sprzętów w internecie, to zwiększasz szansę na to, że uda Ci się wszystko kupić taniej.