Czym są nowoczesne protezy zębowe całkowite?

proteza zebowa calkowita

Protetyka cały czas się rozwija, aby spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających pacjentów i zapewniać im komfort używania protez zębowych. Czym są nowoczesne protezy zębowe całkowite? Poznaj ich charakterystykę.

Co to są nowoczesne protezy zębowe całkowite?

Nowoczesne protezy zębowe całkowite są wykonane z termoplastycznych materiałów, które dopasowuje się do dziąseł pacjenta. Mocuje się je w jamie ustnej przy pomocy specjalnych implantów. W przypadku wersji ruchomej, czyli takiej, którą pacjent może samodzielnie zdjąć, w żuchwie umieszcza się 2 implanty, a w górnej szczęce 4. Natomiast nowoczesna proteza zębowa całkowita zakładana na stałe wymaga założenia aż 10 implantów — 4 w dolnej szczęce i 6 w górnej. Jedną z ich największych zalet stanowi to, że nie powodują zaniku kości szczęki oraz żuchwy.

Jak powstają nowoczesne protezy zębowe całkowite?

Nowoczesna protetyka cały czas dąży do tego, aby przygotowywane protezy zębowe były jak najlepiej dopasowane do potrzeb pacjentów i nie powodowały dyskomfortu podczas jedzenia. Najnowsze protezy zębowe całkowite powstają z wykorzystaniem najnowszych technologii. Najpierw skanuje się szczękę pacjenta w celu możliwie jak najdokładniejszego odwzorowania jej wyglądu, a następnie przy pomocy wycinarek 3D przygotowuje się protezę zębową.

Jakie są rodzaje elastycznych protez całkowitych?

Protezy zębowe całkowite różnią się miedzy sobą materiałem, z którego są wykonane i jego specyfiką. Do najbardziej popularnych typów należą:

Proteza akronowa

Wykonana z elastycznego tworzywa odpornego na działanie wysokich temperatur. Bardzo dobrze przystosowuje się do warunków panujących w jamie ustnej. Jest też lżejsze niż standardowe protezy z akrylu, dlatego pacjenci szybciej przyzwyczajają się do ich używania. Dużą zaletą tego typu nowoczesnych protez zębowych całkowitych jest to, że nie wywołuje reakcji alergicznych. Odznacza się wysoką wytrzymałością i plastycznością, a klamry mocujące są praktycznie niewidoczne. Jej zastosowanie jest możliwe, gdy pacjent posiada co najmniej 3 naturalne zęby.

Proteza acetalowa

Ten rodzaj nowoczesnej protezy zębowej całkowitej również wykonuje się z termoplastycznego materiału, który dopasowuje się do jamy ustnej, nie uszkadzając jej śluzówki. Klamry metalowe występujące przy tradycyjnych protezach zębowych zostały zastąpione klamrami acetalowymi. Ich kolor można dopasować do dziąseł lub pozostałości zębów. Podczas żucia siła tarcia jest przenoszona na zęby, a nie na powierzchnię dziąseł, dzięki temu stosowanie protezy nie powoduje zaniku kości wyrostka zębodołowego i zniekształcenia szczęki.

Proteza nylonowa

Podobnie jak odpowiedniki akronowe i acetalowe proteza nylonowa jest wykonana z lekkiego elastycznego i termoplastycznego tworzywa odpornego na uszkodzenia. Posiada także klamry, które można dopasować do odcienia zębów lub dziąseł. Jej wada to absorbowanie przez nylon zapachów i barwników z jedzenia, dlatego należy wymieniać ją co kilka lat. Do założenia takiej protezy pacjent musi mieć w jamie ustnej przynajmniej jeden własny ząb.

Nowoczesne protezy zębowe całkowite coraz lepiej spełniają oczekiwania pacjentów stomatologicznych i protetycznych. A jakie według Ciebie są najlepsze rodzaje protez zębowych? Podziel się opinią w komentarzu.

1 Komentarzy

  1. Noo, muszę przyznać, że te nowoczesne protezy zębowe całkowite zapowiadają się całkiem dobrze! Ja już czekam na swoją i aż sobie kupię koszyk jabłek jak już wszystko będzie na miejscu!!!

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *