Co trzeba zrobić, aby udać się na kurację do sanatorium? I co przede wszystkim należy zabrać ze sobą na taki wypad?
- Jak otrzymać skierowanie do sanatorium?
- Co, jeśli decyzja NFZ będzie niepomyślna?
- Gdzie jechać do sanatorium?
- Co zabrać do sanatorium?
Jak otrzymać skierowanie do sanatorium?
Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie stanu zdrowia pacjenta i wskazań uzasadniających odbycie uzdrowiskowej kuracji. Skierowanie to zachowuje ważność przez 18 miesięcy. Aby udać się na leczenie uzdrowiskowe, należy je przekazać do właściwego dla pacjenta oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie musi zostać zaakceptowane.
Do przekazanego skierowania należy przy tym dołączyć komplet aktualnych wyników badań takich jak zdjęcie klatki piersiowej, EKG, podstawowe badania krwi i moczu. Jeśli skierowanie dotyczy dziecka, trzeba dołączyć również wyniki badań OB, morfologii, oraz moczu i kału na obecność pasożytów. Na rozpatrzenie skierowania NFZ ma 30 dni od daty wpłynięcia stosownych dokumentów na jego oddział.
Co, jeśli decyzja NFZ będzie niepomyślna?
Może się oczywiście zdarzyć, że NFZ podejmie decyzję negatywną, odrzucając wystawione przez lekarza skierowanie. W takim wypadku pacjent otrzyma pisemną decyzję o odmowie wraz z uzasadnieniem.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji, jeżeli zależy ci na tym wyjeździe? Niestety od decyzji NFZ nie możesz się odwołać. Jedynym rozwiązaniem pozostaje więc prywatny wyjazd do sanatorium. Oczywiście w takim wypadku sam będziesz musiał pokryć wszystkie koszty pobytu leczniczego.
Gdzie jechać do sanatorium?
Umiejscowienie sanatorium ma duże znaczenie dla jego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Osobom z nadwagą, a także tym zmagającym się z alergią i osłabieniem zalecany jest pobyt w górach. Przeciwwskazaniem natomiast jest nadciśnienie, groźba zawału serca, choroby płuc i palenie tytoniu.
Nad morze powinny udać się osoby chore na tarczycę, choroby serca, uczulone na pyłki roślin oraz borykające się ze stresem. Nie zaleca się tego natomiast pacjentom z nadczynnością tarczycy, a także ze zmianami, których nie powinno się opalać, jak znamiona na skórze i żylaki.
Co zabrać do sanatorium?
Do uzdrowiska trzeba zabrać odpowiednie dokumenty, przede wszystkim skierowanie do sanatorium. Bez niego nie zostaniesz przyjęty do ośrodka. Nie dotyczy to oczywiście osób, które udają się do sanatorium prywatnie. Inne ważne dokumenty to dowód osobisty i dokument potwierdzający podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Należy ze sobą zabrać również dokumentację medyczną, zawierającą wyniki badań diagnostycznych, zalecenia lekarskie i wszystkie dane związane z leczeniem, ponieważ dla lekarza prowadzącego w sanatorium każda informacja o zdrowiu pacjenta jest bardzo ważna. Trzeba też zabrać ze sobą wszystkie zażywane leki.
Wybierając się do sanatoriów górskich i nadmorskich, trzeba wziąć pod uwagę zmienność tamtejszej pogody. Przyda się wygodne obuwie do wędrówek, strój kąpielowy, czepek i klapki basenowe i wierzchnia odzież, która sprawdzi się podczas wiatru, deszczu albo śniegu.