Z wiekiem nasze zęby stają się coraz słabsze, pojawia się też coraz więcej problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na ich stan. Niezależnie od przyczyny ich wypadania, warto zastanowić się nad uzupełnieniem braków i zapewnieniem sobie jak najwyższego komfortu. Jednym z takich rozwiązań są elastyczne protezy zębowe, co warto o nich wiedzieć?
- Rodzaje protez zębowych
- Czym są protezy zębowe elastyczne?
- Zalety protez zębowych elastycznych
- Wady elastycznych protez zębowych
- Ile kosztuje proteza zębowa elastyczna?
Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe zazwyczaj nie kojarzą się nam zbyt dobrze, ale patrząc na współczesne możliwości medycyny, nie powinno się ich obawiać. Warto wiedzieć, że nowoczesna stomatologia oferuje wiele ciekawych i bardzo korzystnych wizualnie rozwiązań. Obecnie dzielimy protezy na dwie główne grupy, czyli protezy stałe i protezy ruchome. Będzie nas bardziej interesować druga grupa, do której zaliczają się:
- protezy akrylowe
- protezy szkieletowe
- protezy elastyczne
Jak sama nazwa wskazuje, ostatnia grupa protez zębowych daje większą swobodę użytkownikowi, który może je także samodzielnie zdjąć, w razie potrzeby. W tym artykule skupimy się na protezach zębowych elastycznych i tym jakie są ich właściwości.
Czym są protezy zębowe elastyczne?
Protezy zębowe elastyczne, znajdujące się w grupie protez ruchomych, zaliczają się jednocześnie do grona protez częściowych i wykonane są ze specjalnych cienkich tworzyw termoplastycznych, jak nylon, silikon, acetal czy acronit. Wyróżnia je z jednej strony duża wytrzymałość, z drugiej niesamowita elastyczność, która pozwala na jak najlepsze dopasowanie protezy do szczęki, przy zachowaniu maksymalnego komfortu użytkowania.
Zalety protez zębowych elastycznych
Po pierwsze, nowoczesne protezy zębowe elastyczne są lżejsze, dzięki temu, że zastosowano w nich lekkie, a wytrzymałe materiały. Nie znajdzie się tutaj metalowych elementów, które dodatkowo obciążają protezę, to rzecz jasna sprawia, że taką protezę po prostu wygodniej jest nosić.
Po drugie, dzięki swojej elastyczności protezy zębowe elastyczne lepiej dopasowują się do szczęki, jak również zdecydowanie lepiej i bardziej naturalnie wyglądają. To sprawia, że nie tak łatwo jest zauważyć, że dana osoba nosi protezę, ponieważ zęby wyglądają jak prawdziwe.
Po trzecie, protezy zębowe elastyczne są o wiele wygodniejsze w noszeniu. Osoby decydujące się na protezę zębową elastyczną szybciej się do niej przyzwyczajają, dodatkowo ich umiejętności przeżuwania się nie zmieniają. Działanie zębów i szczęki pozostaje w rytmie naturalnym. Dodatkowo mocuje się je na klamrach, przez co nie podrażniają dziąseł ani podniebienia.
Wady elastycznych protez zębowych
Jak każdy produkt, także elastyczne protezy zębowe mają pewne wady. Przede wszystkim jest to konieczność dokładnego czyszczenia. Dotyczy to szczególnie elastycznej podstawy, która szybciej gromadzi bród i bakterie, niż protezy o podstawie sztywnej. Należy więc pamiętać nie tylko o czyszczeniu protezy, ale i zachowaniu odpowiedniej higieny ust oraz pozostałych naturalnych zębów.
Ile kosztuje proteza zębowa elastyczna?
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia kosztów związanych z wykonaniem elastycznej protezy zębowej. Tutaj trzeba liczyć się z dość sporym wydatkiem, który jednak będzie uzależniony od rodzaju danej protezy oraz jej umiejscowienia. Cena kształtuje się średnio w wysokości 1500 – 2000 zł. Niestety, ale NFZ raczej nie refunduje tego rodzaju uzupełnienia, więc nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić.
Elastyczne protezy zębowe z pewnością są ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć. Nie są one tanie, ale z pewnością bardzo wygodne i przede wszystkim dają bardzo naturalny wygląd, a to będzie miało ogromny wpływ na nasze samopoczucie.