Co to jest proteza szkieletowa? Zalety i wady protezy szkieletowej

Proteza zębowa

Protezy szkieletowe jest jednym ze sposobów uzupełnienia braków uzębienia, wykorzystywanym dentystyce. Czym jednak jest konkretnie proteza szkieletową? Kto może się o nią starać? Ile kosztuje? Jakie są zalety i wady wykorzystania protezy szkieletowej?

Proteza szkieletowa – co to jest?

Protezy szkieletowe są protetycznym uzupełnieniem braków w uzębieniu i należą one do grupy protez ruchomych. Wykonane są one z metalu pokrytego akrylem i mocowana jest za pomocą specjalnych klamer z użyciem zaczepów lub zatrzasków. Nie da się jej kupić tak po prostu – należy udać się w tym celu do protetyka, który wykonuje protezę na indywidualne zamówienie. Od standardowych protez akrylowych różnią się przede wszystkim lżejszą konstrukcją, która przekłada się także na wygodę użytkowania.

Kiedy mocuje się protezę szkieletową?

Jako forma uzupełnienia braków w uzębieniu, protezę szkieletową stosuje się wówczas, gdy doszło do utraty zębów w wyniku próchnicy lub innych chorób przyzębia, a także w wypadku. Co istotne, ten typ uzupełnienia możliwy jest jedynie wówczas, gdy nie ma opcji wstawienia implantów, koron albo mostów, jednocześnie pacjent ma jeszcze na tyle dużo zębów, że nie ma problemu z zamocowaniem protezy. Pozwala to na wygodniejsze przeżuwanie i rozgrywanie pokarmu, przy jednoczesnym przenoszeniu sił żucia na pozostałe zęby. Dzięki temu cały proces przeżuwania bardziej przypomina ten naturalny niż w przypadku protez akrylowych.

Czy protezę szkieletową można załatwić na NFZ?

Niestety, ale aktualnie NFZ nie refunduje wykonywanie protez szkieletowych. Oznacza to, że każdy, kto chciałby w ten sposób poprawić swój komfort życia (zarówno od strony praktycznej, jak i estetycznej), będzie musiał zapłacić za to z własnej kieszeni. Cena za protezę też nie należy do najniższych i może wahać się od 500 zł do nawet 5 000 zł. Cena będzie zależała od wielkości protezy, a także materiałów, z których zostanie ona wykonana.

Zalety protezy szkieletowej

Podstawową zaletą protezy szkieletowej jest lekka konstrukcja, dzięki czemu jej założenie nie stanowi dodatkowe obciążenia dla szczęki. Dzięki przenoszeniu siły żucia na inne zęby zachowuje się naturalny proces fizjologiczny. Co za tym idzie, jest to wygodniejsze rozwiązanie i pozwala na zachowanie lepszej stabilności na co dzień. Taką protezę o wiele łatwiej można też utrzymać w czystości, co rzecz jasna przekłada się na niższy współczynnik infekcji jamy ustnej. Ich konstrukcja jest także bardziej wytrzymała, przez co są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.

Wady protezy szkieletowej

Największą wadą protez szkieletowych jest z pewnością fakt, że nie są one refundowane, a to oznacza, że nie każdego będzie stać na ich zakup, zwłaszcza że cena może być mocno zróżnicowana w zależności od indywidualnych potrzeb. Protezy te, pomimo licznych zalet są jednak często mniej wygodne niż standardowy mostek. Inna kwestia to estetyka – w większości przypadków, klamry nie są widoczne, dzięki czemu tworzy się jednolita linia zębów, ale w przy niektórych ubytkach, umiejscowienie klamry jest widoczne, co zaburza estetykę. Dodatkowo obok mycia zębów, konieczne będzie także osobne mycie protezy.

Leave a Komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *